Course Schedules > Complete Schedule K-12 2018-2019

 


                               Complete Course Schedule  
2018-2019 Length of Class Grade Levels Teacher Time  Class and Material Cost  Credit Fulfilled
First Hour - Friday
P. E. Gym (K-1)

1
K-1 Tonya
Hine
s
9:00-9:55  $        180
Science (2-4)

1 2-4  Kim
Vander Hill
9:00-9:55   $        245  
U.S. Geography / Marvelous Michigan

1
3-5 Stephanie
Green
9:00-9:55  $        215
Art IV

1
5-7  Karen Plas 9:00-9:55   $        235
Writing Based on Medieval History - WAIT LIST (Tuesday Class is still open) 1
6-8 Schuyler McConkey 9:00-9:55  $        215
Drawing I  1
6-12  Lorrie
Dykstra
9:00-9:55   $        235 Fine Arts 
Geography - WAIT LIST

1
9-12  Kevin
Looman
9:00-9:55   $        215 Social Studies 
Research and Debate - WAIT LIST

1 9-12  Faith Smit  9:00-9:55
 $        215 English 
Anatomy and Physiology (1.5 hours) 1.5
10-12  Amber Impellizzeri  8:30-9:55   $     340 Science and Lab
 Second Hour - Friday
Science (K-2)  
1
K-2 Kim
Vander Hill
10:00-10:55  $        245
Art II  - WAIT LIST

1
2-4 Karen Plas 10:00-10:55  $        235
P. E. Gym (3-5) 
1 3-5 Tonya
Hines
10:00-10:55  $        180
Top Ten U.S. History
1 5-8 Kevin
Looman
10:00-10:55  $        215
Grammar and Composition
1 6-8 Joan
Ridderbos
 
10:00-10:55   $        215
Painting Studio (2 Hrs.)  2 6-12 Lorrie
Dykstra
10:00-11:55  $        410 Fine Arts
Algebra I (2 Hours) - WAIT LIST 2 8-12 Charlotte McCarter 10:00-11:55  $        390 Math
Chemistry (2 Hrs) - WAIT LIST, however, the Tuesday class is still available.
2 9-12 Amber Impellizzeri 10:00-11:55  $        420 Science & Lab
Creative Writing  1 9-12 Schuyler
McConkey
10:00-10:55  $        215 English
Physics (2 Hours) 2 10-12 TBD 10:00-11:55  $        425 Science & Lab
 Third Hour - Friday
Art I - WAIT LIST
1 K-1 Karen
Plas
   
11:00-11:55  $    235
Introduction to Music
K-3  Janae
Sloothaak
 
11:00-11:55  $    215   
P.E. Gym (2-4)
1
2-4 Tonya 
Hines
11:00-11:55  $        180
General Science (4-6) - WAIT LIST, however the Tuesday class is still available.
1 4-6 Kim
Vander Hill
11:00-11:55  $        245
Painting Studio (Cont.)
2 6-12 Lorrie
Dykstra
10:00-11:55  
Journalism/Yearbook
1 7-12 TBD 11:00-11:55  $        250 English
Algebra I (Continued) - WAIT LIST 2 8-12 Charlotte
McCarter
10:00-11:55         
Chemistry (Cont.) - WAIT LIST, however, the Tuesday class is still available. 2 9-12 Amber
Impellizzeri
10:00-11:55  
Constitution/Government - WAIT LIST 1 9-12  Kevin
Looman 
11:00-11:55    $      215 Social Studies
Physics (Continued)  2 10-12  TBD  10:00-11:55          
 Fourth Hour - Friday
Art III 

1 3-5  Karen
Plas
 
12:45-1:40   $        235
Writing Based on Fables, Myths, and Fairy Tales  1
4-6  Schuyler
McConkey
 
12:45-1:40   $        215
Conversational Spanish 1
5-8 Betty
Sullivan
12:45-1:40  $        225
Botanical Art and Study 1
6-12  Lorrie
Dykstra
12:45-1:40   $        240 Fine Arts
Dissection - WAIT LIST

7-12  Amber
Impellizzeri
 
12:45-1:40   $        265 Science Lab
P. E. Gym (8-12) - WAIT LIST
1
8-12  Tonya
Hines
 
12:45-1:40   $        180 Physical Education
Algebra II (2 Hours) (4th/5th Hour)

2 9-12 Terri
Veen
12:45-2:40
 $        390 Math
Intro to Graphic Design - 1st Semester ONLY      

1
9-12  Lynn
Hitchcock
 
12:45-1:40
1st Semester Only
 $        145 Fine Arts/Elective 
Exploring Economics - 2nd Semester ONLY

9-12  Kevin
Looman
 
12:45-1:40
2nd Semester Only
 $    110 Social Studies 
Speech/Public Speaking - WAIT LIST

1 9-12  Faith Smit
 12:45-1:40  $     225   English 
Advanced Math
 (1.5
Hrs) (4th/5th Hour)
1.5  10-12  Ed
Vander Maas
 
 12:45-2:10  $     315 Math 
 Fifth Hour - Friday
P. E. Gym (5-8) - WAIT LIST

5-8 Tonya
Hines
1:45-2:40   $        180
Crime Scene Investigation (CSI)
1 6-8  Sarah
Crupper
1:45-2:40  $    255  
Drawing I 1 6-12 Lorrie
Dykstra
1:45-2:40  $        235 Fine Arts
Pre-Algebra (1.5 Hours) (5th/6th Hour)

1.5 7-10  Joan
Ridderbos
 
1:45-3:10   $        315 Math
Algebra II (Continued) (4th/5th Hour)

9-12 Terri
Veen
 
12:45-2:40             
Spanish II 1 9-12 Betty
Sullivan
1:45-2:40  $        225 Foreign Language
U.S. History 9-12  Ben
Franks
 
1:45-2:40  $    215 Social Studies 
Advanced Math (Cont.) (4th/5th Hour)

1.5  10-12  Ed
Vander Maas
 
12:45-2:10           
Analytical Writing for Essays and Research Papers

1 10-12 Schuyler
McConkey
 
1:45-2:40   $        250 English
Calculus (1.5 Hours) (5th/6th Hour)

1.5 11-12 Ed 
Vander Maas
2:15-3:40  $        315 Math
Logic - Introductory 1 11-12   Ruth
Nobel
1:45-2:40   $        215 English 
Sixth Hour - Friday
Earth Science (1.5 Hours) (6th/7th Hour)

1.5  7-8  Sarah
Crupper
 
2:45-4:10   $        345  
Pre-Algebra (Continued) (5th/6th Hour)

1.5  7-10  Joan
Ridderbo
s
 
1:45-3:10 

Physical Science
(1.5 Hours)
 (6th/7th Hour)
1.5  8-9 Tara
Noe
 
2:45-4:10   $    345 Science and Lab
 
Geometry (1.5 Hours)
(6th/7th Hour)
 
1.5 8-11 Terri
Veen
2:45-4:10  $        315 Math 
Spanish I
1

9-12 Betty
Sullivan
2:45-3:40   $        225 Foreign Language
World History

9-12  Ben
Franks
 
2:45-3:40  $    215 Social Studies
Literary Analysis

1 10-12 Ruth
Nobel
2:45-3:40  $        215 English
Calculus (Continued) (5th/6th Hour) 1.5 11-12 Ed
VanderMaas
2:15-3:40

Seventh Hour - Friday
Earth Science
(Cont.) (6th/7th Hour)

1.5  6-7 Sarah
Crupper
 
2:45-4:10 

Physical Science (Cont.)
(1.5 Hours) (6th/7th Hour)


1.5 8-9  Tara
Noe
2:45-4:10    
Geometry (Cont.)         (1.5 Hours)
(6th/7th Hour)
1.5  8-11 Terri 
Veen
2:45-4:10    
                         Tuesday
Chemistry (2 Hours) 2   9-12  Amber
Impellizzeri
 8:30-10:25  $    420    Science & Lab
Body Works
1 3-6 Bonnie 
Spaanstra
10:30-11:25  $    255  
General Science (4-6)



4-6
Kim
Vander Hi
ll 
 10:30-11:25  $    245  
Writing Based on Fables, Myths, and Fairy Tales 1 4-6 Kim
Vander Hill
11:30-12:25   $    215  
The Art of Photography 1 6-12 LexAnn DeWeerd  11:30-12:25  $    235   Fine Arts 
Healthwise - WAIT LIST 1 8-12  Bonnie Spaanstra 11:30-12:25  $        255   Elective
Art Around the World 1 3-6 LexAnn 
DeWeerd
1:00-1:55  $    235  
Writing: Based on Medieval History 1 6-8 Kim
Vander Hill
1:00-1:55  $        215

Biology (2.5 Hours) - WAIT LIST 2.5 9-12 Bonnie Spaanstra 1: (4-6)00-3:25  $        490 Science & Lab
 

 

Comments or Questions?

GRACE Home School Association
12295 Mindarca Dr. NW, Grand Rapids, MI 49534
(616) 498-6673 or office@gracehsaonline.org