Course Schedules > 2019-20 Course Schedule

 


                               Complete THURSDAY Course Schedule  
2019-20 Length of Class Grade Levels Teacher Time  Class and Material Cost  Credit Fulfilled
First Hour - Thursday
P. E. Gym (K-1) 

1
K-1 Tonya
Hine
s
9:00-9:55  $        185
Introduction to Music 

1 K-3  Susanna Boot 9:00-9:55   $        217  
Science (2-4) 

1
2-4 Kim
Vander Hil
l
9:00-9:55  $        247
Children's Literature and The Art of Storytelling

1
3-5  Stephanie
Green
9:00-9:55   $        217
Art IV  1
5-7 Karen
Plas
9:00-9:55  $        237
Art of Photography  1
6-12  LexAnn DeWeerd 9:00-9:55   $        237 Fine Arts 
Drawing I 

1
6-12  Lorrie Dykstra 9:00-9:55   $        237 Fine Arts 
Music History and Appreciation 

1 8-12  Carol Shulman  9:00-9:55
 $        237 Fine Arts or Social Studies 
Biology (2.5 hrs.)  2.5
9-12  Bonnie Spaanstra  9:30-11:55   $        495 Science and Lab
 Second Hour - Thursday
Science (K-2)  
1
K-2 Kim
Vander Hill
10:00-10:55  $        247
Art II 

1
2-4 Karen Plas 10:00-10:55  $        237
P. E. Gym (3-5) 
1 3-5 Tonya
Hines
10:00-10:55  $        185
U.S. Geography / Marvelous Michigan

1 3-5 Stephanie Green 10:00-10:55  $        217
Music History and Appreciation

1 5-8 Carol Shulman  10:00-10:55   $        237
Painting Studio  
(2 hrs.
)
 
2 6-12 Lorrie
Dykstra
10:00-11:55  $        414 Fine Arts
Algebra I (2 hrs.) - WAIT LIST 2 8-12 Charlotte McCarter 10:00-11:55  $        394 Math
Algebra II (2 hrs.)

2 9-12 Terri Veen 10:00-11:55  $        394 Math
Biology (2.5 hrs.) (cont.) 
2.5 9-12 Bonnie Spaanstra 9:30-11:55  $        
 Third Hour - Thursday
Art I 
1 K-1 Karen
Plas
   
11:00-11:55  $       237
P.E. Gym (2-4)
2-4  Tonya
Hine
s 
11:00-11:55  $       185   
World Geography and Cultures

1
3-5 Stephanie Green 11:00-11:55  $        217
General Science
(4-6)


1 4-6 Kim
Vander Hill
11:00-11:55  $        247
Writing Based on Ancient History

1 6-8 Schuyler McConkey 11:00-11:55  $       217
Painting Studio
(2 hrs.) (cont.)

2 6-12 Lorrie Dykstra 10:00-11:55  
Algebra I
(2 hrs.) 
(cont.)
- WAIT LIST
2 8-12 Charlotte
McCarter
10:00-11:55         
Algebra II
(2 hrs.) 
 (cont.)
 
2 9-12 Terri Veen 10:00-11:55  
Biology (2.5 hrs.) (cont.)  2.5 9-12  Bonnie Spaanstra 9:30-11:55    
 Fourth Hour - Thursday
Art III 

1 3-5  Karen
Plas
 
12:45-1:40   $        237
Writing Based on All Things Fun and Fascinating

1
4-6  Schuyler
McConkey
 
12:45-1:40   $        217
Botanical Art and Study 1
6-12 Lorrie
Dykstra
12:45-1:40  $        242 Fine Arts/Botany
Dissection - WAIT LIST 1
7-12  Bonnie Spaanstra 12:45-1:40   $        267 Science Lab
Physical Science
(1.5 hrs.)


1.5
8-9 
Dawn
Verbrugge 
 
12:45-2:10   $        348 Science and Lab
Geometry
(1.5 hrs.)
 

1.5
8-12  Terri
Veen
 
12:45-2:10   $        318 Math

P.E. Gym (8-12)
 

1 8-12 Tonya
Hines
12:45-1:40
 $        185 Physical Education

Spanish III
 

1
10-12  Betty
Sullivan
 

12:45-1:40

 $        227 Foreign Language 
Logic - Introductory
11-12  Ruth Nobel
12:45-1:40

 $       217 English 
 Fifth Hour - Thursday
P. E. Gym (5-8) 

5-8 Tonya
Hines
1:45-2:40   $        185
Crime Scene Investigation (CSI)

1 6-8  Bonnie Spaanstra 1:45-2:40  $       257    
Earth Science
(1.5 hrs.)


1.5 7-8 Dawn
Verbrugge
2:15-3:40  $        348
Physical Science (1.5 hrs.) (cont.)

1.5 8-9  Dawn
Verbrugge
 
12:45-2:10   
Geometry (1.5 hrs.) (cont.) 

1.5  8-12 Terri
Veen
 
12:45-2:10             
Home and Office Computing
(1.5 hrs.)


1.5 8-12 Kim
Vander Hill
2:15-3:40  $        318 Computer/Elective
Mixed Media
(1.5 hrs.)


1.5  8-12  Karen
Plas
 
1:45-3:10  $       348 Fine Arts 
Chemistry (2 hrs.) 

9-12  Lynnae 
Murray
 
1:45-3:40   $       424      Science and Lab
Creative Writing

1 9-12 Schuyler
McConkey
 
1:45-2:40   $        217 English
Spanish I

1 9-12 Betty
Sullivan
1:45-2:40  $        227 Foreign Language
Literary Analysis 1 10-12   Ruth
Nobel
1:45-2:40   $        217 English 
Sixth Hour - Thursday
Conversational Spanish 

1 5-8  Betty
Sullivan
 
2:45-3:40   $        227  
Earth Science
(1.5 hrs.) (cont.)


1.5  7-8  Dawn
Verbrugge 
2:15-3:40 

Healthwise 8-12 Bonnie Spaanstra 2:45-3:40   $        257 Elective
 
Home and Office Computing
(1.5 hrs.) (cont.)
 
1.5 8-12 Kim
Vander Hill
2:15-3:40    
Mixed Media
(1.5 hrs.) (cont.)

1.5

8-12 Karen
Plas
1:45-3:10   
Chemistry (2 hrs.) (cont.)

9-12  Lynnae 
Murray
 
1:45-3:40

Consumer Math 1 9-12 Terri Veen 2:45-3:40  $       217 Math
Writing Based on U.S. History

1 9-12 Hope Staal 2:45-3:40  $        217 English
 

 


                               Complete FRIDAY Course Schedule  
2019-20 Length of Class Grade Levels Teacher Time  Class and Material Cost  Credit Fulfilled
First Hour - Friday
P. E. Gym (K-1) 

1
K-1 Tonya
Hine
s
9:00-9:55  $        185
Science (2-4) 

1 2-4  Kim
Vander Hill
9:00-9:55   $        247  
U.S. Geography / Marvelous Michigan

1
3-5 Stephanie
Green
9:00-9:55  $        217
Art IV

1
5-7  Karen Plas 9:00-9:55   $        237
Writing Based on Ancient History  1
6-8 Schuyler McConkey 9:00-9:55  $        217
Drawing I  1
6-12  Lorrie
Dykstra
9:00-9:55   $        237 Fine Arts 
Geography 

1
9-12  Scott 
Looman
9:00-9:55   $        217 Social Studies 
Research and Debate

1 9-12  Faith Smit  9:00-9:55
 $        217 English 
Anatomy and Physiology (1.5 hrs.) 1.5
10-12  Amber Impellizzeri  8:30-9:55   $     343 Science and Lab
 Second Hour - Friday
Science (K-2)  
1
K-2 Kim
Vander Hill
10:00-10:55  $        247
Art II  

1
2-4 Karen Plas 10:00-10:55  $        237
P. E. Gym (3-5) 
1 3-5 Tonya
Hines
10:00-10:55  $        185
World Geography and Cultures

1 3-5 Stephanie Green 10:00-10:55  $        217
Top Ten U.S. History
1 5-8 Scott Looman  10:00-10:55   $        217
Painting Studio (2 hrs.)  2 6-12 Lorrie
Dykstra
10:00-11:55  $        414 Fine Arts
Chemistry (2 hrs.)  2 9-12 Amber Impellizzeri 10:00-11:55  $        424 Science and Lab
Creative Writing 
1 9-12 Schuyler McConkey 10:00-10:55  $        217 English
Physics (2 hrs.)  2 10-12 Kasi Edwards 10:00-11:55  $        429 Science and Lab
 Third Hour - Friday
Art I 
K-1  Karen Plas  11:00-11:55  $    237   
P.E. Gym (2-4)
1
2-4 Tonya
Hine
s
 
11:00-11:55  $        185
Children's Literature and the Art of Storytelling 

1 3-5 Stephanie Green 11:00-11:55  $        217
General Science (4-6
1 4-6 Kim 
Vander Hil
l
11:00-11:55  $        247
Painting Studio (cont.) 
2 6-12 Lorrie Dykstra 10:00-11:55  
Healthwise - WAIT LIST, Thursday class is still open. 1 8-12 Bonnie Spaanstra 11:00-11:55   $       257       Elective
Chemistry (2 hrs.) (cont.)  2 9-12 Amber
Impellizzeri
10:00-11:55  
Constitution/Government  1 10-12  Kevin
Looman 
11:00-11:55    $      217 Social Studies
Physics (2 hrs.) (cont.)  2 10-12  Kasi Edwards  10:00-11:55          
 Fourth Hour - Friday
Introduction to Music  1
K-3  Susanna 
Bo
ot
 
12:45-1:40   $        217
Art III

1
3-5 Karen Plas 12:45-1:40  $        237
Writing Based on All Things Fun and Fascinating 1
4-6  Schuyler McConkey 12:45-1:40   $        217
Conversational Spanish 

5-8  Betty
Sullivan
 
12:45-1:40   $        227
Grammar and Composition

1
6-8  Joan Ridderbos 
12:45-1:40   $        217
P.E. Gym (8-12) - WAIT LIST, Thursday class is still open

1 8-12 Tonya
Hine
s
12:45-1:40
 $        185 Physical Education
The American Civil War - 1st Semester ONLY  - WAIT LIST

1
9-12  Kevin
Looman
 

12:45-1:40
1st Semester Only
 $        110 Social Studies
Exploring Economics - 2nd Semester ONLY

9-12  Kevin
Looman
 
12:45-1:40
2nd Semester Only
 $    110 Social Studies 
Biology (2.5 hrs.)

2.5 9-12  Bonnie Spaanstra
 12:45-3:10  $     495   Science and Lab
Advanced Math 
 (1.5
hrs.)
 
1.5  10-12  Kasi Edwards
 12:45-2:10  $     318 Math 
 Fifth Hour - Friday
P. E. Gym (5-8) - WAIT LIST, Thursday class is still open.

5-8 Tonya
Hines
1:45-2:40   $        185
Pre-Algebra (1.5 hrs.) 
1.5 7-10  Joan
Ridderbos
2:15-3:40  $    318 Math
Yearbook 1 7-12 Kim
Vander Hill
1:45-2:40  $        217 Elective
Biology (2.5 hrs.) (cont.)

2.5 9-12  Bonnie Spaanstra  12:45-3:10   
Spanish II 

1 9-12 Betty Sullivan  1:45-2:40   $        227   Foreign Language
Speech/Public Speaking 1 9-12 Faith Smit 1:45-2:40  $        227 English
U.S. History 9-12  Ben
Franks
 
1:45-2:40  $    217 Social Studies 
Advanced Math (1.5 hrs.) (cont.)

1.5  10-12  Kasi Edwards
12:45-2:10           
Analytical Writing for Essays and Research Papers

1 10-12 Schuyler
McConkey
 
1:45-2:40   $        222 English
Calculus (1.5 hrs.)

1.5 11-12 Kasi Edwards
2:15-3:40  $        318 Math
Sixth Hour - Friday
Pre-Algebra (1.5 hrs.) (cont.)

1.5  7-10  Joan
Ridderbo
s
 
2:15-3:40 

Biology (2.5 hrs.) (cont.) 2.5  9-12 Bonnie Spaanstra  12:45-3:10 


Spanish I

9-12  Betty Sullivan  2:45-3:40  $    227 Foreign Language
World History

1 9-12 Ben Franks 2:45-3:40  $        217 Social Studies
Calculus (1.5 hrs.) (cont.)
1.5 11-12 Kasi Edwards
2:15-3:40

 

 

Comments or Questions?

GRACE Home School Association
6816 Bliss Ct. SW, Grandville, MI 49418
(616) 498-6673 or office@gracehsaonline.org